Vizitatorii sunt importanţi pentru starea de bine a pacientului, cu toate acestea, sănătatea şi siguranţa pacientului trebuie să fie întotdeauna pe primul loc. Uneori pot fi impuse restricții pentru a asigura un bun tratament pacientului.
NORME DE CONDUITĂ PENTRU VIZITATORI
Pentru a respecta regimul de odihnă al pacienţilor, vizitele în staţionar sunt recomandate pînă la ora 19:00.
Din motive de igienă, în camera pacientului se pot afla maxim 3 persoane concomitent.
Vă rugăm să asiguraţi liniştea şi ordinea în staţionar, inclusiv în cazul vizitelor cu copii mici.
În timpul vizitei, vă rugăm să respectaţi igiena mâinilor, dezinfectându-le cu gel hidro alcoolic la intrare.
Din motive de igienă, florile vii sunt interzise în staţionar.
Nu este recomandat să fie aduse produse alimentare pacienților, pentru a nu pune în pericol tratamentul pacientului.
Este interzis fumatul în spital.
Este interzis consumul de băuturi alcoolice în spital.
Pentru siguranța pacientului vă rugăm să evitați vizite în cazul în care sunteți bolnav (răcit, gripă, diaree, vomă, viroze).
Pot fi puse în aplicare restricții suplimentare (de exemplu în cazul caratinei) fără înștiințare prealabilă.